Region Gór i Pogórza Kaczawskiego należy, nie tylko w skali naszego kraju, do najbardziej ciekawych pod względem budowy geologicznej oraz występujących tu minerałów.

Jest to efekt złożonych procesów geologicznych – licznych przesunięć, pęknięć, aktywności wulkanicznej oraz kolejnych zalewów morskich. Występują tu między innymi rudy: miedzi, żelaza, ołowiu, srebra, arsenu. Na Pogórzu Kaczawskim, m. in. w Płóczkach, Nowym Kościele, Sokołowcu, Lubiechowej znajdywane są piękne agaty, liczne są wystąpienia: lidytów, jaspisów, ametystów, kalcytów, pirytu, malachitu, różnych odmian kwarcu (zielony, niebieski, dymny, bezbarwny).

W osadach rzecznych występuje złoto. Bogactwa te były eksploatowane już w odległej przeszłości, o czym świadczą liczne ślady kamieniołomów i szybów kopalń. Agroturystyczne Gospodarstwo Winiarskie AGAT ułatwi Ci poznanie tego tajemniczego, a jednocześnie pięknego, fascynującego świata.

Bogata kolekcja

Na terenie naszego ośrodka, możecie się Państwo zapoznać z bogatą kolekcją minerałów, które były wielką pasją założycielki Winnicy & Agroturystyki Agat – Teresy Kucharskiej.

 

Niezbędny sprzęt

Dysponujemy niezbędnym sprzętem do poszukiwań minerałów: młotki, kilofy, okulary

Wycieczki terenowe

Współpracujemy z kilkoma osobami w regionie, które zajmują się geoturystyką. Z przyjemnością przekażemy kontakt do tych osób lub zorganizujemy dla Państwa terenowe warsztaty geologiczne.

 

Gorączka złota

Region Gór Kaczawskich to także złoto! Warsztaty płukania złota organizowane są w sezonie letnim.